Zmiana kursu : 2024-11-21 08:14:15

Wycofane banknoty
Cena hurtowa

WalutaKupnoSprzedaż
Szwajcaria frank 8 seriaCHF84.44204.6600

Wycofane banknoty
Cena detaliczna

WalutaKupnoSprzedaż
Szwajcaria frank 8 seriaCHF84.27004.6700

Wycofana seria franka szwajcarskiego

W kantorze Grand w Katowicach od początku maja skupujemy zaprezentowane poniżej pięć banknotów. Są oto banknoty wycofane 8 serii franka szwajcarskiego, które zgodnie z informacją podaną przez Narodowy Bank Szwajcarii przestały być prawnym środkiem płatniczym z dniem 30 kwietnia 2021 roku. Czyli w praktyce nie można nimi płacić na terenie Szwajcarii jedyną możliwość to wymiana posiadanych banknotów banku na miejscu w Szwajcarii.

Jeżeli posiadasz banknoty tej serii, skontaktuj się z naszymi kasjerami walutowymi, nasza placówka znajduje się w centrum w Katowic na ul. Mickiewicza. Proszę zwrócić uwagę na dwie ceny hurtowa i detaliczna – cenę hurtową ustala pracownik jednak przyjęte jest że obowiązuje od wartości transakcji 7.000 złotych.

Wycofane franki szwajcarskie posiadają stałą wartość czyli wartość banknotu się nie zmienia. Wymiana jest możliwa również bezterminowo, jednak warto zauważyć, że nie wszystkie banki są zobowiązane do ich skupu. Według SNB banknoty będą nadal przyjmowane w kasach SBB lub pocztowych do października 2021 r. Wyjazd do Szwajcarii aby wymienić wycofane banknoty jest w większości przypadków nieopłacalny jak również traci się czas. Nasza firma prowadzi skup każdej ilości franka szwajcarskiego przy tym cena jest atrakcyjna - więcej informacji pod numerem telefonu kantoru Grand w Katowicach.

Ósma seria banknotów franka szwajcarskiego, zaprojektowana przez Jörga Zintzmeyera, weszła do obiegu w 1995 roku.

10 CHF : portret na awersie banknotu 10 franków przedstawia Charlesa Edouarda Jeannereta, lepiej znanego jako Le Corbusier (1887-1965), jednego z czołowych mistrzów nowoczesnego designu. Był architektem, urbanistą, malarzem i teoretykiem, którego energia twórcza skupiała się na człowieku. Ta orientacja wyraża się przede wszystkim w pionierskich koncepcjach projektowania mieszkań i urbanistyki. Wykorzystał techniki prefabrykacji i konstrukcji szkieletowej w innowacyjnym, przemysłowym podejściu do budownictwa, na przykład w kompleksie rządowym w Chandigarh w Indiach. Ponadto wywarł wpływ na nowoczesny design i zyskał międzynarodowe uznanie jako projektant mebli i architekt budowli sakralnych, np. słynnego kościoła pielgrzymkowego Notre-Dame-du-Haut w Ronchamp we Francji.

20 CHF : portret na awersie banknotu 20 franków przedstawia Arthura Honeggera (1892-1955), jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Bogata twórczość tego szwajcarskiego kompozytora obejmuje dwie opery, pięć symfonii, kilka utworów orkiestrowych, kilka dramatycznych oratoriów oraz szeroki korpus muzyki kameralnej. Oprócz słynnej Symfonii na lokomotywę parową Pacyfik 231 (elementy na odwrocie banknotu nawiązują do tego dzieła), Honegger pisał obszernie w lżejszym tonie dla baletu, teatru i filmu. Ścisły formalizm i klarowność jego muzycznego języka, z którym miał nadzieję dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców, jest ważnym pomostem między kulturą niemiecką i frankofońską.

50 CHF : portret na awersie banknotu 50 franków przedstawia Sophie Taeuber-Arp (1889-1943), jedną z najwybitniejszych artystek abstrakcyjnych XX wieku. Jej twórczość obejmuje malarstwo, tkaniny, rzeźby i płaskorzeźby. Taniec i teatr należały również do ulubionych środków wyrazu artystki. Charakterystyczne dla jej twórczości są okrągłe, liniowe i prostokątne kompozycje, a także słynne Głowy Dady, co widać na rewersie banknotu. Sophie Taeuber-Arp, która stała na czele nowych ruchów artystycznych, jest jedną z kluczowych postaci sztuki współczesnej.

100 CHF : portret na awersie banknotu 100 franków przedstawia Alberto Giacomettiego (1901-1966), jednego z najważniejszych rzeźbiarzy XX wieku. Giacometti zasłynął w latach 30 XX wieku pracami rzeźbiarskimi w stylu surrealistycznym. Ale to jego późniejsze prace przyniosły mu największą sławę. Charakterystyczny styl Giacomettiego pojawił się po raz pierwszy w 1946 roku: osłabione postacie, które wydają się prawie nieważkie i bez-masowe. Postacie kobiece widoczne są z przodu, ze stopami złączonymi, ramionami przyciśniętymi do boków i stopami w formie guzków. Samce zwykle chodzą wielkimi krokami. Postacie wydają się samotne i jakby odległe. W swojej pracy starał się uchwycić złożoność i przepełnione rzeczywistością przeżycia. Widać to także w jego malarstwie, bardzo ekspresyjnym i pozbawionym wszelkich złudzeń.

200 CHF : portret na awersie banknotu 200 franków przedstawia Charlesa Ferdinanda Ramuza (1878-1947), jednego z czołowych francuskojęzycznych pisarzy szwajcarskich XX wieku. Jego rozległa twórczość literacka obejmuje powieści, eseje, poezję, pisma teoretyczne i traktaty o muzyce Igora Strawińskiego. Twórczość Ramuza charakteryzuje się głębokim przywiązaniem do prawdy i surowymi normami estetycznymi. W centrum jego pism są ludzie ze wszystkimi jego nadziejami i życzeniami. Znakomicie oddane krajobrazy stanowią tło, na którym szczególne miejsce zajmują regiony górskie i jeziora. Pod względem formalnym Ramuz unowocześnił powieść, wykorzystując nowe techniki ekspresyjne zapożyczone z malarstwa i filmu.

1000 CHF : portret na awersie banknotu 1000 franków przedstawia Jacoba Burckhardta (1818-1897), jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych historyków kultury XIX wieku. Słynie przede wszystkim z ugruntowanej i wrażliwej artystycznie interpretacji włoskiego renesansu oraz z przewodnika po artystycznych skarbach Włoch, dzieła, które stało się klasykiem. Prace Burckhardta stanowią podstawę współczesnego naukowego studium historii sztuki. Nawet dzisiaj jego koncepcja renesansu kształtuje nasze rozumienie epoki nowożytnej. Jako historyk Jacob Burckhardt wykorzystał swoje umiejętności literackie w historiografii, a jego twórczość uważana jest za klasykę prozy akademickiej. W szczególności opisał główne prądy w porównywalnych okresach, które pozostały niezmienne w czasie. Zamiast przedstawiać liniowy opis historii,







Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 1989 - 2024 www.kantorykatowice.pl